Nejen pøi návrhu webových stránek, ale èehokoli, kde se pou¾Ãvajà barvy (poèÃtaèové aplikace, návrh interiéru atd.), potøebujeme najÃt vhodné barevné schéma — tedy sadu barev, které majà produkovat co nejlep¹à celkový dojem. Ne v¹echny barvy v¹ak mohou koexistovat, nìkteré kombinace pùsobà nepøÃjemnì èi ru¹ivì.
Zku¹enà designéøi majà kombinace "v oku", mnozà lidé poznajÃ, které barvy spolu ladà a které ne. Nìkdy je ale nalezenà dobré kombinace zdlouhavá a úmorná práce. DÃky teorii barev je v¹ak mo¾né si ji usnadnit — tento nástroj najde sadu barev, z nþ je mo¾né pøi návrhu vycházet, a usnadnit tak hledánà optimálnà palety.
Tato aplikace generuje barevná schémata nìkolika typù. Ka¾dé vycházà z jedné základnà barvy, k nþ doplnà nìkolik dal¹Ãch barev, které spoleènì dosahujà nejlep¹Ãho optického dojmu — v¾dy podle jednoho z ovìøených algoritmù.
Výchozà barvu, z nþ je barevné schéma postaveno, mù¾eme definovat nìkolika zpùsoby. Tato aplikace pracuje s barevným kruhem a tedy s barvami definovanými pomocà nìj — tj. s odstÃnem, jemu¾ odpovÃdá úhel urèujÃcà pozici barvy na kruhu. Jsou zde také vyznaèeny barvy teplé ("warm", purpurová a¾ ¾lutá) a studené ("cold", ¾lutozelená a¾ fialová).
KliknutÃm na barevný prou¾ek barevného kruhu mù¾eme vybrat pøÃmo jednu ze základnÃch barev. Primárnà barvy (èervená, ¾lutá, modrá) odpovÃdajà úhlùm 0°, 120°, resp. 240°, sekundárnà (oran¾ová, zelená, fialová) pak úhlùm 60°, 180° a 300°, terciárnà barvy jsou mezi nimi. Kruh také obsahuje i pøechodové barvy — ty odpovÃdajà násobkùm 15°. KliknutÃm na jednu z tìchto barev ji nastavÃte jako základnÃ.
KliknutÃm do vnitønÃho kruhu lze vybrat odstÃn je¹tì pøesnìji. OdpovÃdajÃcà úhel se pøi pohybu my¹i zobrazuje ve stavovém øádku prohlþeèe. NavÃc je zde rozdÃl oproti výbìru základnÃch barev z vnìj¹Ãho kruhu: pøi výbìru úhlu zùstávajà zachovány vybrané varianty barev, zatÃmco pøi výbìru základnà barvy z vnìj¹Ãho kruhu se v¹echny varianty nastavà na výchozà hodnoty.
Dùle¾itá pozn.: Zde pou¾itý barevný kruh se li¹à od spektra RGB pou¾Ãvaného na obrazovkách a odpovÃdá vÃce klasické teorii barev. Nìkteré základnà barvy (pøedev¹Ãm odstÃny modré, tyrkysové a fialové) tvoøà odstÃny s men¹Ãm jasem oproti základnÃm barvám RGB modelu. RGB spektrum navÃc tvoøà kruh s primárnÃmi barvami èervená-zelená-modrá, zde je to ale èervená-¾lutá-modrá — tato deformace je také hlavnà pøÃèinou toho, ¾e zde pou¾itý model naprosto neodpovÃdá obvyklému modelu HSV, známému z grafickým programù. Neèekejte proto, ¾e pod stejnou hodnotou odstÃnu zde najdete stejnou barvu jako tøeba ve Photoshopu. Také proto je zadánà barvy v RGB pouze informativnÃ, konverze je pouze pøibli¾ná a nìkdy mù¾e produkovat mÃrnì odli¹nou barvu, ne¾ byla zadána.
Ka¾dá z barev v zobrazovaném schématu má ètyøi své varianty. Jsou to barvy tého¾ odstÃnu, li¹à se jen sytostà a svìtlostÃ. KliknutÃm na ètvereèek u zvolené barvy mù¾eme vybrat vhodnou variantu. Prvnà varianta (nejvìt¹à ètvereèek) urèuje vzhled základnà barvy schématu, ostatnà tøi jsou pouze doplòkové. Pokud schéma tvoøà ménì ne¾ ètyøi barvy, na mÃstì nepou¾itých barev jsou zobrazeny doplòkové varianty výchozà barvy (u kontrastnÃho schématu i varianta barvy kontrastnÃ).
Pro rychlé nastavenà typické sady barevných variant je pod plochou se vzornÃkem barev pøipraveno nìkolik typických variant (pastelové, kontrastnà atd.). KliknutÃm na nìkteré z tlaèÃtek nastavÃte pøÃslu¹nou sadu variant v¹em barvám najednou.
Výsledná sada barev vznikne dosazenÃm zvolené výchozà barvy do jednoho z barevných schémat. Schéma vybÃráte kliknutÃm na pøÃslu¹nou kartu schématu pod barevným kruhem. Nìkterá schémata umo¾òujà dal¹à nastavenÃ, která se pøÃpadnì zobrazà je¹tì pod tìmito kartami. Popis jejich nastavenà naleznete nþe v popisu jednotlivých schémat. Mù¾ete si vybrat jedno z následujÃch barevných schémat:
Barevné schéma vycházà z jediného odstÃnu a pou¾Ãvá jen variacà vzniklých zmìnou sytosti a jasu, doplnìné o èernou a bÃlou. Výsledek, na nì¾ je aplikováno toto schéma, je celkem pøÃjemný pro oèi, a to i v jinak pomìrnì agresivnÃch odstÃnech. Je v¹ak ji¾ tì¾¹à vytvoøit nìjaká zvýraznìnà èi podtr¾enà barevného tónu.
Program vytváøà jen nìkolik monochromatických variant ka¾dé barvy, nenà jistì problém vytvoøit dal¹à — sytìj¹Ã, svìtlej¹Ã, èi tmav¹Ã. Monochromatické variace jsou vytvoøeny také pro v¹echny barvy v ostatnÃch schématech, zobrazeny jsou jako men¹à ètvereèky u ka¾dé z barev.
Základnà barva je doplnìna o svùj doplnìk (barvu pøesnì na opaèné stranì barevného kola). Vznikne tak v¾dy jedna teplá a jedna studená barva — je potom na zvá¾enÃ, která z nich bude dominantnÃ, a celek podle toho bude pùsobit teplej¹Ãm èi chladnìj¹Ãm dojmem. Schéma lze pak doplnit o vhodné monochromatické variace tìchto dvou barev.
K základnà barvì jsou doplnìny dvì barvy, nacházejÃcà shodnì po obou stranách od jejÃho doplòku. Na rozdÃl od "ostrého" kontrastu je tato varianta èasto pro oko pøÃjemnìj¹Ã, mìkèÃ, navÃc poskytuje vìt¹à prostor pro vyvá¾enà teplých a studených barev.
KliknutÃm na posuvnÃk (zobrazà se pod volbou schématu) lze urèit odstup tìchto barev od doplòku základnà barvy — èÃm men¹à hodnota, tÃm jsou barvy podobnìj¹à a blþe k barvì kontrastnÃ. Ideálnà bývajà hodnoty kolem ètvrtiny a¾ poloviny stupnice. Vy¹¹à hodnoty ji¾ nejsou pøÃli¹ vhodné — výjimkou je posun o maximálnà hodnotu (60°), který tvoøà specifické barevné schéma, tzv. triádu:
Triáda je tvoøena tøemi barvami rovnomìrnì rozlo¾enými na tøetinách barevného kruhu (po 120 stupnÃch). Tato schémata jsou "vibrujÃcÃ", plná energie a poskytujà velký prostor pro vytváøenà kontrastù, zvýraznìnà a vyvá¾enà teplých a studených barev. Triádu vytvoøÃte pomocà tohoto schématu s odstupem nastaveným na maximum (posuvnÃk zcela vpravo).
Toto schéma je tvoøeno dvojicà barev a jejich doplòky. Vycházà z tzv. tetrády — tedy ètveøice barev rozmÃstìných rovnomìrnì na ètvrtinách kruhu (po 90°). Tetráda je velmi agresivnà barevné schéma, vy¾adujÃcà velmi dobré naplánovánà a citlivý pøÃstup k vzájemným vazbám jednotlivých barev.
Men¹à rozestup mezi dvìma základnÃmi barvami dá celku men¹à napìtÃ, toto schéma je ale i tak v¾dy dost "nervnÃ" a "akènìj¹Ã" ne¾ schémata ostatnÃ. Pøi práci s nÃm je tøeba dát si hlavnì pozor na vazby jedné barvy s protìj¹kem barvy sousednà — v pøÃpadì tetrády (maximálnà hodnota 90°, posuvnÃk zcela vpravo) jsou pak citlivý pøÃstup a dobré oko zcela nezbytné.
Toto schéma tvoøà základnà barva a jejà barvy sousednà — tedy barvy shodnì po obou stranách. Vypadá vìt¹inou velmi elegantnì a èistì, ve výsledku je men¹à napìtà a pùsobà jednotnì teple èi studenì. Pokud zvolÃte barvu na hranici teplých a studených odstÃnù, lze tu sousednà barvu, která má opaènou "teplotu", pou¾Ãt pro zvýraznìnà a podtr¾enà barev zbývajÃcÃch.
PosuvnÃkem mù¾ete zvolit odstup sousednÃch barev — ideálnà opìt bývajà hodnoty mezi ètvrtinou a polovinou ¹kály (15-30°). Mù¾ete zde také pøidat kontrastnà barvu, do schématu tak pøibude barva doplòková k barvì základnÃ. Pova¾ujte ji v¹ak jen za doplòujÃcà — pøidává paletì napìtà a v pøehnané mÃøe pùsobà pøÃli¹ agresivnì, pou¾itá v v detailech a pro podtr¾enà hlavnÃch barev v¹ak mù¾e být velmi úèinná a elegantnÃ.
®ádné takové barevné schéma zde nenajdete — je to naopak schéma, které nedoká¾ete "vecpat" do ¾ádného z pravidel zde uvedených. Takové schéma nemusà být úplnì zbyteèné. Mohou nastat situace, kdy je tøeba pøipravit dÃlo ¹okujÃcÃ, opravdu køiklavé. I v tomto pøÃpadì mù¾e být tato stránka u¾iteèná — pokud se va¹e schéma diametrálnì li¹à od v¹ech uvedených modelù, máte patrnì to pravé: nervnÃ, øvavou, agresivnà sadu barev. Je v¹ak pochopitelné, ¾e taková sada nenà vhodná tam, kde hlavnÃm zámìrem výsledku nejsou pouze takovéto vypjaté emoce.
PøepÃnaèem "Omezit na bezpeèné barvy" mù¾ete zapnout pou¾ità tzv. bezpeèných barev. V¹echny barvy ve schématu budou redukovány do barevného prostoru 216 barev (WebColors). I kdy¾ dnes toto omezenà nemá pøÃli¹ velký význam, pro nìkoho mù¾e být stále u¾iteèné. Tento pøevod mìnà odstÃny barev a odladìné barevné schéma mù¾e zdeformovat. Pokud tuto funkci chcete vyu¾Ãt, pou¾ijte radìji jen takové barvy, které se po pøevodu na WebColors od pùvodnÃch pøÃli¹ neli¹Ã.
Vpravo dole se nacházà pøepÃnaè simulace poruch barevného vidìnÃ. Obsahuje rùzné typy poruch barvocitu a pokud nìkterou z tìchto mo¾nostà vyberete, zobrazené barvy se zmìnà do podoby, v jaké je pøibli¾nì vidà èlovìk, který má uvedenou vadu vnÃmánà barev. Tato funkce slou¾à jen pro kontrolu, zda náhodou vytvoøené schéma nebude tì¾ko pøÃstupné pro osoby s tìmito poruchami vidìnà — výsledné kódy barev to nijak neovlivòuje.
Tabulka v pravé èásti zobrazuje aktuálnà kódy v¹ech zobrazených barev. Simulace poruch barevného vidìnà na tyto kódy nemá vliv, omezenà na bezpeèné barvy v¹ak ano. Pro ka¾dou barvu je zobrazena jejà zvolená základnà podoba a pod nà dal¹à tøi varianty. KliknutÃm na ¹ipku vpravo provedete rotaci pou¾itých variant. Mù¾ete tak zvolit jako základnà nìkterou jinou z pøipravených variant a posoudit, jak vypadá zobrazena na vìt¹à plo¹e.
Koneèná paleta barev je základem pro dal¹à práci designéra. Nikde nenà øeèeno, ¾e se musà pou¾Ãt v¹echny barvy, které se v paletì vyskytujÃ. Pro zachovánà zámìru barevného schématu by monochromatické varianty nemìly být nadu¾Ãvány, vìt¹inou se doporuèuje pou¾Ãt jen èernou a bÃlou. Pokud dal¹à varianty opravdu potøebujeme, vyberme jen nìkolik variant základnà barvy, pro doplnìnà pøÃpadnì jednu èi dvì varianty jedné z kontrastnÃch barev. Druhým mo¾ným pou¾itÃm je také stejná varianta v¹ech hlavnÃch barev (napø. stejný motiv ve svìtlej¹Ãch, bled¹Ãch èi tmav¹Ãch odstÃnech). Obecnì platÃ, ¾e jedna aplikace (napø. jedna WWW stránka, èi celý web) by mìla kromì èerné a bÃlé pou¾Ãvat nejvý¹e ¹est barev (vèetnì v¹ech variant). To, aby spolu dobøe ladily, vám snad pomù¾e zajistit tato pomùcka.
Pozn.: Pod odkazem "URL tohoto schématu" se v ka¾dém okam¾iku skrývá URL právì zobrazené barevné palety a v¹ech aktuálnÃch nastavenÃ. Mù¾ete si tak napøÃklad na právì vytvoøenou sadu barev vytvoøit zálo¾ku, napsat seznam svých oblÃbených barevných sad i s názvy a popisy, nebo odkaz na hotové schéma poslat e-mailem k posouzenÃ.
Tento produkt je ¹Ãøen pod licencà BY-NC-SA. Licence pro komerènà u¾ità neposkytuji.
Wellstyled.com →
Generátor barevných schémat 2 →
Informace & Nápovìda
Copyright pixy (c) 2002, 2004